arachnids-market.com blog nie tylko o pająkach



█▬█ █ ▀█▀ Off Grid FOTOWOLTAIKA - Zakładowi ENERGETYCZNEMU mówimy NIE!!!{



█▬█ █ ▀█▀ Off Grid FOTOWOLTAIKA - Zakładowi ENERGETYCZNEMU mówimy NIE!!! *************************************************************************** Kontakt do Michała, mojego rozmówcy e-mail. mmichal1981@poczta.onet.pl *********************************************************** . Zainteresowanie, oceny: 92186, czas trwania 26m 6s, ocena 1565, reakcje 517.
- Kontakt z rozmówcą ⚡ Michałem Majewskim ⚡ w opisie filmu, ZAPRASZAM do zadawania pytań. Michał Bardzo chętnie odpowie na wszelkie komentarze.🔊📢🎤🔊👍⚡
- Część czy ten falownik Growatt może pracować bez baterii na samych panelach a jak będzie mu brakowało energii to pobierze z sieci ?
- Zerknij sobie też i tu testy na koronawirusa Rzeszów - jak dla mnie ok.
- Sąsiad też miał panele i akumulatory, już z 10 lat temu, po dwóch latach użytkowania burza przyszła piorun strzelił, wszystko się schajcowalo razem z chałupą. Nie polecam! Szkoda kasy i nerwów.
- 9:50 niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu ale chyba odwrotnie. Sprzęt elektroniczny posiada w większości układy zasilające które i tak prostują prąd więc nie ma dla nich znaczenia jaki kształt ma sinus. Czysty sinus jest chyba potrzebny do zasilania silników np. w lodówkach czy innym sprzęcie.
- Też mamy podobna instalacje i baterie samochodowe od trzech lat nie płacimy za prąd faktycznie trzeba się nastawić na to że nie zawsze wszystko będzie działać ale naprawdę warto .fajnie się żyje nie mając rachunków na głowie
- zajebisty materiał, oby takich więcej :) Pozdrawiam
- A co z odbiorem budynku, nie robią problemu, że dom nie jest przyłączony do energetyki? Energetyka, gmina?
- Witam serdecznie gratuluje .
- 22tyś ...policzę swoje zużycie...230zł co 2 mce...na rok 1380zł....22000/1380=15,94...🤔prawie 16 lat, żeby zwróciło się... Oczywiście pod warunkiem, że nic nie popsuje się w międzyczasie🤦🤣 powodzenia
- Temat super, ale to jak redaktor przerywa zainteresowanemu jest mega irytujące.
- Chciałbym zapytać, czy na takim offgridzie, spokojnie będzie pracowała lodówka na 230V ? Z tego co zrozumiałem, instalacja jest w domu na 24V.
- sprytny chłopak brawo!
- Witam.

Film wpadł całkiem przypadkowo i nie wiem czy jest kontynuacja, ale sam od około czerwca 2021 posiadam uruchomioną w pełni off-gridową instalacje. Puki co zakład energetyczny zbiera się jak pies do jeża z postawieniem stacji trafo i zasilania... stąd decyzja na off-grid.

Wcześniej lepiej lub gorzej działał sobie jeden panelik, inwerter polskiego producenta sinus pro, i akumulator 100ah. Do ładowania telefonu, i troszkę światła led starczało... Niestety pompy wody w studni już nie dawało rady, stąd też decyzja na profesjonalny wydajniejszy sprzęt.

Pomijając wszelkie błędy, pomyłki itp... Osoby od której kupowałem (inwerter miał być dużo mocniejszy niestety zamówiony przed podwyżkami okolice kwiecień 2021, był niekompatybilny z zaoferowaną baterią systemową)

Dalej ten temat pominę...

Ostatecznie posiadam 20 paneli o łącznej mocy 7200 Wp, inwerter 3+5 kW. (Rzekomo 5kW do użytku, 3kW na ładowanie... Moc użytkową udało się uzyskać ok 3500 W), oraz magazyn (systemowa bateria LiFePo pojemność ok 8kWh)

Koszty na kwiecień 2021 spore... Łącznie wyszło ok 50k..... Z czego same baterie wtedy Lit-Jon kosztowały ok 1000 PLN / kWh, LiFePo ok 2000 PLN / kWh. Atuty baterii LiFePo w porównaniu z Lit-Jon:
Wyższa wydajność prądowa mocowa (w moim przypadku jest to ok 2,5kW na akumulatorach czyli jest to "nocne" ograniczenie mocy), Długa żywotność, producent deklaruje minimum 10000 cykli, czyli zakładając cykle dobowe będzie to ok 27 lat... Większa wytrzymałość na warunki atmosferyczne (zwłaszcza ujemne temperatury)
Niestety mniejsza pojemność względem objętości, ale że mam gdzie postawić taki minus to nie minus. Cały magazyn który posiadam jest wielkości mniej więcej kuchennej szafki "40".

Teraz opinie.. W lato, bajka, "pół świata by zasilił", w lato mamy długi dzień wiadomo każdego dnia jest innaczej, ale tak średnio słońce zachodzi ok.21-22, a wschodzi 4-5, więc brak zasilania ze słońca to ok 6-8 godzin na dobę, i na ten czas potrzebne są akumulatory, w zimę jest zupełnie odwrotnie, ok 6-8 godzin słońca mamy.

I tu uwaga... Zwłaszcza na jesień i zimę ogromny wpływ mają warunki pogodowe!!!!

Dokładnych notatek nie posiadam, ale sporadyczne krytyczne dni. Przykładowo dnia 29.11.2021 słońce było nisko, było bardzo pochmurno, maksymalna moc uzyskana z paneli w ciągu dnia wynosiła 160W !!!! Co przy zainstalowanych 7200Wp (zainstalowane na stelarzu, w kierunku południowym - prawie idealnie może być lekkie przesunięcie na zachód, pod kątem 30° czyli prawie idealnie) stanowi niecałe 2% maksymalnej wydajności!!!! Panele były czyste a śniegu jeszcze nie było...

Tego dnia produkcja nie zaspokajała potrzeb własnych inwertera i podłączonego do niego routera wifi... Tego dnia mocy starczyło jedynie na podtrzymanie akumulatorów, nie naładowały się ani trochę. Jeśli wystąpił by pojedyńczy taki dzień w pogodzie po prostu trzeba oszczędnie korzystać, niestety ten opisywany dzień był już którymś z kolei i doprowadziło to prawie do całkowitego rozładowania akumulatorów. I tak jak tu opisuje instalacja elektryczna była nieaktywna, jedynym pracującym urządzeniem był router i użytek własny inwertera...

Więc w zimę bez dodatkowego zasilania typu agregat lub zasilanie sieciowe może być kiepsko.

Dalej, gdy uda się rozładować baterie, w systemie który posiadam podczas pochmurnych dni rodzi się problem, bo baterie mają niskie napięcie i zaniżają napięcie paneli, inwerter wtedy wywala błąd niskiego napięcia PV....

Kolejny aspekt. Jeśli przypadkiem nastąpi w nocy błąd, bateria straci synchronizację a nie mamy dodatkowego źródła zasilania, to do rana pozostajemy bez prądu, bo nie ruszy inwerter. Baterie zwłaszcza systemowe uruchamiają się dopiero po zsynchronizowaniu z inwerterm, więc bez odrobiny prądu ze słońca nie uda nam się uruchomić inwertera, który dopiero po uruchomieniu "łapie" komunikacje z baterią-magazynem i dopiero wtedy może na niej pracować...

Atut takiej instalacji jest taki że stajemy się samowystarczalni i niezależni od rynkowych cen..

Ze względu na opisane tu przezemnie problemy rozważam dołożenie do systemu wiatraka (niestety fabryczne są nie kompatybilne napięciowo z inwerterami solarnym, więc tu własna inwencja będzie potrzebna) co zapewniało by uzupełnienie braków w trudnych okresach, zwłaszcza że na obszarze gdzie jest instalacja praktycznie cały czas występują silne wiatry zachodnie, co powinno być wystarczające.

Tyle komentarza. Pozdrawiam
- Rok temu - Michale chciałeś abym zrobił Ci turbinę wiatrową.... , a ja udoskonalałem swój prototyp... i nie miałem kiedy .. ;/ Jak na wiosnę uruchomię tokarkę.. to coś będę działał.. Na razie zamontuj chińczyka.. i zrobisz testy wydajności.. :) ale jeśli chcesz mieć min. 500 W to kup 2000 W ... ;)
Pozdrawiam PP.
- Witam serdecznie. Świetny odcinek ..... !!! :) 👍👍👍
Gratulacje Michale !!! :) Też rozmyślam o off grid...! :)
Pozdrawiam Cię i Waldemara ...
- Paweł P.
- Cały akumulator z wózka widłowego 80v ,ale trochę drogo wychodzi .Zwykłe kwasowe
- Waldek, nie wpierdzielaj się rozmówcy gdy mówi, to nie TV ;)
- popieram offgrid !
- Porażka.
- co nowego u Pana Michala?
jak tam budowa silnika stirlinga?