arachnids-market.com blog nie tylko o pająkach



Jak zapewnić awaryjne zasilanie budynku z fotowoltaiką❓ - TND #21 | Twój Niezależny Dom{



Susze i coraz wyższe temperatury w okresach letnich w Polsce oznaczają coraz większe ryzyko #blackout-u, czyli przerw w dostawie prądu. Jak wobec tego zabezpieczyć swój dom i zapewnić system awaryjnego zasilania w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną? O tym rozmawialiśmy z dr inż. Mac . Zainteresowanie, oceny: 16982, czas trwania 29m 47s, ocena 256, reakcje 37.
- Komentujcie a jak Wam się temat podoba to proszę o łapkę w górę i pamiętajcie o subskrypcji. Kolejne materiały wkrotce.
- Są rozwiązania lepsze niż Fronius i taniej.
Koszt magazynu energii jest dla każdego obecnie wysoki.
Pomimo że to w miarę dobra firma to ich technicznie rozwiązania już nie zawsze.
Wszystko da się zrobić jednak off-grid to bardziej złożony temat i zdecydowanie wymaga przewidywania w stosunku do potrzeb przy zaniku zasilania.
Systemy mieszane - wiatr i pv daje dużo większe.
Dobry fachowiec i można dużo zrobić w "rozsądnych" pieniądzach.
- Więcej tu: ktg w domu wypożyczenie , dobrze jak tu znajdziecie coś ciekawego.
- Zamiast UPS'a do istniejącej fotowoltaiki lepiej jest założyć inverter/charger MultiPlus-II od Victron Energy. Dostajemy w pakiecie UPS, optymalizacje auto konsumpcji, "ożywianie" PV w czasie braku sieci (sterowanie mocą PV, np. 1-fazowy Fronius), możliwość użycia dowolnego typu akumulatora.
Można też założyć magazyn Tesla Powerwall 2 lub Enphase ale są to dość drogie rozwiązania.
- Powinna być możliwość przełączania się falowników na offgreed w sposób łatwy i legalny. Technicznie jest to proste. Nie wiem dla dlaczego producenci nie budują takich falowników. Wszyscy eksperci śpiewają pieśń o awarii i człowieku na słupie żeby go nie poraziło.
- czy w przypadku dluzszej awarii zasilania, gdy odlaczymy sie fizycznie od sieci (np. za pomoca przelacznika wyboru zasilania 3P stosowanego przy agregatach), to czy dzialajacy agregat 3-fazowy jest w stanie uruchomic falownik on-grid? czy taki agregat musi spelniac jakies konkretne wymagania zeby falownik potraktowal go jako siec i zaczal produkcje energii na potrzeby wylacznie autokonsumpcji?
- No to jak widze wybranie MultiPlus-II 48/5000 było sensowniejsze ;-)
- Rozumiem, ze jedyne wyjście na wypadek wojny lub katastrofy naturalnej gdzie przerwy w dostawie prądu mogą sięgać kilku tygodni to falownik hybrydowych i porządna bateria.
- A co z bateriami? Czy muszę kupić jedną baterię o zadanej pojemności i tyle? Czy mogę np dokupić później np drugą jeśli się okaże że chcę mieć większą pojemność?
- Jak zwykle perfekcyjny pogłębiony wywiad , mądre pytania i multum wiedzy
- Oooo, pan z Froniusa. Jak tam się sprzedają falowniki???
- Pytanie:a co jesli w sieci nie bedzie napięcia falownik się załączy i produkcja przez PV będzie większa niż moje zapotrzebowanie. Np produkuje 4 kW w danej chwili a potrzebuje 1,5kW. Co sie dzieje z reszta energii? Nie będą montowane akumulatory.
- Uważam że off grid w dużym miescie ,gdzie przerwa w dostawie energii roczne to kilka godzin ,nie ma kompletnie sensu😀,dlatego że koszt akumulatorów potrzebnych do podtrzymania urządzeń np do 2 kw jest bardzo duży ,a za główne urządzenia to uważam pompa co cwu,podtrzymanie pieca czy to kopciuch czy gazowy ,jakis tv,oświetlenie ładowarki tel .laptopów routery,do których zasilania w przypadku zaniku energii w gniazdku polecam ups czysty sinus ,plus akumulator max 12v100ah,ładowany i podtrzymywany energią strikte z sieci używając systemu on grid😀 Off grid jak najbardziej w miejscach ,gdzie nie ma mozliwosci przyłączenia do sieci ,ale jak to Pan z Froniusa powiedział "pojemnosc aku zalezy od pojemnosci portfela"😀pozdrawiam Was Panowie serdecznie😀